Gradówka

Co to jest Gradówka

Gradówka to zgrubienie powieki, które się pojawia w wyniku przewlekłego stanu zapalnego gruczołu natłuszczającego brzegi powiek (gruczołu Meiboma). Gradówka wyglądem może przypominać jęczmień i często jest z nim mylona, a to on, jęczmień, jest pierwotną przyczyną powstania gradówki

Pierwszym objawem gradówki jest niebolesne zgrubienie powieki na którym może się uwidocznić wyraźny, biały, niebolesny guzek usytuowany w górnej lub dolnej powiece. Początkowo może on przypominać jęczmień. Gdy dojdzie do stanu zapalnego skóra w pobliżu guzka może być zaczerwieniona, oko podrażnione i bolesne w dotyku, powieka może być obrzęknięta. Po kilku dniach objawy te ustępują, jednak pozostaje niebolesny, powoli rosnący, twardy guzek. Pojawia się gradówka. Gradówka nawet wyleczona może mieć tendencje do nawracania, wówczas mówimy o nawracającej gradówce.

Maść na Gradówkę

Zadaniem maści jest nie tylko rozgrzewanie miejsca wymagającego pielęgnacji. Zawarte składniki w HORDELID w postaci miodu i olejku Manuka wykazują działanie p/bakteryjne p/utleniające p/zapalne i stymulujące układ odpornościowy. Testy dowiodły, że olejek Manuka wykazuje szerokie spektrum działania przeciwmikrobiologicznego, zapobiegając tym samym podrażnieniom oraz infekcjom skóry i ciała. Działanie to jest 20-30 razy bardziej skuteczne od australijskiego drzewa herbacianego w przypadku bakterii gram-dodatnich i 5-10 razy bardziej skuteczne w przypadku grzybów. Ponadto badania dowiodły dużą efektywność w zwalczaniu bakterii wywołujących trądzik. Przyczyną tak wysokiej skuteczności przeciwmikrobiologicznej jest wysoka koncentracja (20-30%) cyklicznych triketonów. Badania wykazały także szereg innych właściwości m.in.: właściwości łagodzące na swędzenia i podrażnienia skórne.

Stosować co najmniej 3 razy dziennie.

Stosowanie maści

Masaż w miejscu wymagającym pielęgnacji możemy wykonać kilka razy dziennie i masaż nie wymaga pozycji leżącej. Masaż brzegów powiek należy wykonać czystym palcem po nałożeniu na niego niewielkiej ilości maści. Rozsmarować maść w palcach i nałożyć na powiekę z widoczną zmianą, jednocześnie masując. Oko masowane pozostaje cały czas zamknięte. Maść po zakończonym masażu zostawiamy na jakiś czas na powiece, następnie możemy wytrzeć dowolną chusteczką higieniczną. Delikatne uczucie ciepła/pieczenia przy rozgrzewaniu jest normalnym objawem, który ustępuje w miarę stosowania maści.
Maść GRADIVIOL stosujemy na skórę powiek, nie na powierzchnię oka!!!

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu, a w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej przerwać stosowanie. Nie stosować po upływie terminu ważności. Nie stosować, jeśli opakowanie jest
uszkodzone. Unikać bezpośredniego kontaktu z powierzchnią oka. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Preparat przeznaczony do użytku zewnętrznego.